Trochę historii o showdown - Stowarzyszenie CROSS
Baner

Trochę historii o showdown

Trochę informacji i danych o showdown

Gra showdown (ze względu na brak polskiego odpowiednika nazwy nazywana niekiedy tenisem stołowym dla niewidomych) przeznaczona jest dla dwóch zawodników. Toczy się na prostokątnym stole, w którego przeciwległych krańcach umieszczone są bramki. Na środku stołu znajduje się pionowa tablica. W showdown gra się przy użyciu paletek (wiosełek) oraz piłeczki, w środku której znajdują się małe kuleczki (np. ze stali nierdzewnej), dzięki czemu piłka podczas gry jest słyszalna. Celem gry jest odbicie piłeczki pod tablicą znajdującą się na środku stołu wprost do bramki przeciwnika, podczas gdy ten usiłuje zapobiec utracie gola.

Showdown jest grą zarówno indywidualną jak i drużynową. W drużynie grają trzy osoby, w tym minimum jedna kobieta. Powstał w 1960 roku. Wymyślił go niewidomy Kanadyjczyk Joe Lewis. Przy opracowaniu zasad gry pomagał mu Patrick York (niewidomy kanadyjski lekkoatleta). Gra ta zdobyła rozgłos i międzynarodowy sukces podczas olimpiady w Arnhem w 1980 roku, gdzie grano w nią rekreacyjnie. Później gościła na wielu olimpiadach i międzynarodowych zawodach. Obecnie znana jest na wszystkich kontynentach.

Czynione są starania, aby showdown pojawił się na paraolimpiadzie, najpierw jako dyscyplina pokazowa, a następnie jako jedna z dyscyplin paraolimpijskich.

W ostatnich latach zawodnicy niewidomi i słabowidzący, reprezentujący Polskę i "Cross" na arenie międzynarodowej zdobyli liczne medali podczas Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w showdown: 2015 - brązowy medal Elżbiety Mielczarek zdobyty na MŚ w showdown w Seulu; 2016 - złoty medal w klasyfikacji drużynowej i 2 brązowe medale indywidualne na ME w showdown we Włoszech; 2017 - Mistrzostwa Świata Showdown w Szwecji: złoty medal w klasyfikacji drużynowej oraz 1 srebrny i 2 brązowe medale indywidualne.

W 2018 roku Stowarzyszenie „Cross” było organizatorem IX IBSA Mistrzostw Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown. Mistrzostwa zostały zorganizowane na zlecenie IBSA – International Blind Sport Asociation (Międzynarodowa Federacja Sportu Niewidomych). Mistrzostwa zostały rozegrane w Warszawie w terminie 21-27.08.2018.

Uczestnicy zakwaterowani byli w hotelu IBIS Stare Miasto (Muranowska 2, 00-209 Warszawa). Rozgrywki odbywały się w pobliskiej szkole sportowej (LXLL Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. generała broni Władysława Andersa, ul. Konwiktorska 5/7, 00-216 Warszawa).

Mistrzostwa zakończyły się dużym sukcesem organizacyjnym i sportowym – Elżbieta Mielczarek zdobyła srebrny medal w konkurencji kobiet, Adrian Słoninka brązowy medal wśród mężczyzn, a w klasyfikacji drużynowej nasza reprezentacja uplasowała się na drugiej pozycji.

W naszym kraju dzięki inicjatywie Klubu "Łuczniczka" Bydgoszcz powstała POLSKA LIGA SHOWDOWN - NIE TYLKO DLA MISTRZÓW.