Baner mistroszwa europy w showdown

9 TH IBSA SHOWDOWN EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

FINAL RESULTS

Men                                                           Women                                                                
1. Olli Kytoviita (Finland)                      1. Hanna Vilmi (Finland)                                
2. Peter Zidar (Slovenia)                      2. Ela Mielczarek (Poland)                             
3. Adrian Sloninka (Poland)                3. Liene Fibiga (Latvia)                                   
4. Ari Lahtinen (Finland)                        4. Jaana Pesari (Finland)                                  
5. Jouni Viitamaki (Finland)                  5. Sanja Kos (Slovenia)                                      
6. Lukasz Byczkowski (Poland)            6. Marina Galuzova (Russia)                             
7. Thade Rosenfeldt (Germany)            7. Tanja Oranic (Slovenia)                                 
8. Laco Brada (Slovakia)                        8. Aksana Ivanova (Belarus)                             
9. Siarhei Shkibiel (Belarus)                   9. Monika Szwalek (Poland)                            
10. Alisher Hoshanijazov (Estonia)     10. Chiara Cavallaro (Italy)                               
11. Vladimir Polyakov (Russia)            11. Birgit Riester (Germany)                             
12. Emiliano Garay (Italy)                      12. Sabrina Schmitz (Germany)
13. Teemu Ruohonen (Finland)            13. Antje Samoray (Germany)
14. Miha Susman (Slovenia)                 14. Heidi Torn (Finland)
15. Robert Latt (Estonia)                        15. Piera Folino (Italy)
16. Luciano Florio (Italy)                         16. Sonia Tranchina (Italy)
17. Krystian Kisiel (Poland)                    17. Agnieszka Bardzik (Poland)
18. Ziedonis Mazurs (Latvia)                 18. Anja S V Svendsen (Denmark)
19. Raimonds Briezhkalns (Latvia)       19. Irina Lavrova (Russia)
20. Brian Winter Knudsen (Denmark)   20. Nicky Corstanje (Netherland)
21. Petr Bayer (Czech rep.)                     21. Lone Moller (Denmark)
22. Pavol Kubosko (Slovakia)                 22. Behie Ahmed (Bulgaria)
23. Dusan Milo (Slovakia)                       23. Rita Dutsch (Switzerland)
24. Martin Egelund Olsen (Denmark)    24. Kristina Cesnakova (Slovakia)
25. Rinaldo Massola (Italy)
26. Christoffer Ornevik (Sweden)
27. Jack van Oosterhout (Netherland)
28. Ondrej Kodet (Czech Rep.)
29. Stefan Collet (Germany)
30. Twan Kruis (Netherland)
31. Kevin Kjelldahl (Sweden)
32. Kostadin Dimitrov (Bulgaria)

 

Teams

  1. Finland (Hanna Vilmi, Jaana Pesari, Ari Lahtinen, Olli Kytoviita, Jouni Viitamaki)
  2. Poland (Adrian Sloninka, Lukasz Byczkowski, Krystian Kisiel, Ela Mielczarek, Agnieszka Bardzik, Monika Szwalek)
  3. Slovenia (Sanja Kos, Tanja Oranic, Peter Zidar, Miha Susman)
  4. Russia (Lapchenko Vladislav, Vladimir Polyakov, Marina Galuzova, Irina Lavrova)
  5. Latvia (Ziedonis Mazurs, Raimonds Briezhkalns, Liene Fibiga)
  6. Denmark (Anja S V Svendsen, Brian Winter Knudsen, Martin Egelund Olsen, Lone Moller)
  7. Italy (Chiara Cavallaro, Sonia Tranchina, Luciano Florio, Rinaldo Massola, Piera Folino, Emiliano Garay)
  8. Slovakia (Dusan Milo, Pavol Kubosko, Laco Brada, Kristina Cesnakova)
  9. Germany (Thade Rosenfeldt, Stefan Collet, Sabrina Schmitz, Antje Samoray, Birgit Riester)
  10. Netherland (Jack van Oosterhout, Twan Kruis, Nicky Corstanje)
  11. Bulgaria (Behie Ahmed, Kostadin Dimitrov, Dobromir Udrev)

 

Referees:

Petra Sezimová

Ingrida Gabrialaviciute

Elena Santini

Leontina Vochalov

Gregor Habjan

Marko Cencic

Jaroslav Zlatnik

Arturs Buda

Szymon Borkowski

Mateusz Prask

Maciej Cekiera

Kalevi Aitola

Petr Sezima (HR)

Game results